Skeid møtte Konnerud 21/1

Kampreferat fra Kristian:
For å ta det første først – ‘Årets kaktus’ har i mange år gått til banen på Voldsløkka. Med fare for å jinxe det nå, så har Voldsen faktisk vært overraskende bra i år! (Var det noe med underlaget likevel?) Selv om noen Skeid-spillere overhørte klaging mot isen fra gjestene før start, var det etter Voldsløkka-standard fin is denne tirsdagskvelden når Skeid gjestet Konnerud.

Så til oppladingen; Seniorene på laget, som for flere år siden oppfylte kriteriene for old boys-bandy, sliter med koner, barn og fritidsaktiviteter som gjør at oppmøte og forberedelser virker å gli litt ut. Høyttaler kommer på plass 10 min etter oppmøte og 40 min før kampstart får en av spillerne beskjed om at to av kidsa kaster opp. Spillern rekker knapt og komme hjem selv før også han kaster opp og må holde seg hjemme i minst 48 timer. Så blir det spennende å se hvor mange andre som er ute til søndagens match mot NTNUI.

Godt vi har god bredde i stallen; inn kommer (minst) 44 år gamle Jørgen Bakke, som pådro seg strekk i forrige kamp mot nettopp Konnerud.

Matchplan er å satse offensivt og la defensiven gå som det går. Så sagt så gjort. De første 25-30 minuttene er noe av det bedre vi har gjort i år, muligens kun trumfet av matchen mot ØHIL. Defensiven er god, men mange mål blir det likevel ikke.

I de første matchene i år var det få cornere som gikk inn. Dette har heldigvis endret seg ut i sesongen. Gode varianter og mer presise skudd har gjort at «corner er mål» er mer realistisk enn på mange år – så også idag. Sigmund Karlseng dunker inn kampens første mål etter kun 5 minutter av første omgang. 

Også det andre målet er signert Karlseng den yngre. Litt klabb og babb inne i boksen og ballen havner til slutt i mål. 

Etter ca 30 min kommer Konnerud seg mer inn i matchen, anført av evig unge Stian Rånes og en gjeng lovende unggutter. Konnerud hadde intet mindre enn 3 spillere som spilte U17 VM i forrige uke – mye talent i åsen over Drammen! Dessverre for Konnerud ble det ikke er største sjansene ut av det lille overtaket. Det blir mange skudd fra 17-20 meter, og de blir for enkle for en god Sindre Bekkmann i Skeid-buret. 

Etter 36 minutter glipper det imidlertid i Skeidforsvaret og Konnerud scorer etter dårlig markeringsspill fra Skeid inne i boksen. 2-1 til pause. 

I pausen begynner det å snø litt og baneforholdene blir ikke optimale. Likevel klarer libero (!) Martin Sandell å danse seg gjennom Konnerudforsvaret etter 11 minutter spilt av andre omgang. Med glitrende sambahofter, vurderte vi å melde Sandell den eldre på Skal vi danse, men dessverre setter manglende kjendisstatus en effektiv stopper for det.

Så mister dommerne en smule kontroll på kampen. Fra tidlig i kampen er det satt en litt vel høy terskel for frislag for slag. Det er forsåvidt en rettferdig linje de setter seg på, for begge lag er rause med å gi slag, knuffing og taklinger. Men til slutt må dommerne ta tilbake kontrollen, og da kommer også utvisningene.

17:57: Ellstrøm er på sedvanlig raid langs vantet, tråkker seg inn i banen og blir tatt – 10 min til Konnerud. 18:58: Jonna blir taklet på Skeids egen banehalvdel og 10 minutter til Konnerud. Og for å toppe det hele bruker Konnerud hjelmen for å ta ned ball i egen boks. Straffe og 10 minutter til Konnerud – 20:19. En ellers god Karlseng bommer på straffen (taktisk?) og Konnerud har da på et punkt 3 utviste spillere samtidig. Det skal også nevnes at August Karlsen pådrar seg 10 min for å sette ut rumpa i samme moment på 23:22.

Konnerud parkerer bussen og spiller en leken 2-5 formasjon. Skeid får mye plass, men sliter med å sette sjansene. På tampen av utvisningene scorer likevel Skeid igjen, signert Sigmund Karlseng, etter en fin pasning fra Anders Kogstad. Hatrick fra Karlseng og 4-1 på tavla som også ble sluttresultatet. Karlseng er nå på 2 plass på 1. divisjons poengliga. 

Alt i alt er det vi som vil mest, og det føles som at vi har god kontroll på den forhenværende serielederen. Skeid overtar altså samtidig tabelltoppen. 

Men hva skjer med første divisjon? NTNUI-spiller Sauar meldte i takeover på Instagrammen til Altombandy at NTNUI satset på å gå ubeseiret gjennom første div og rykke opp til Eliten i 2025. ØHIL og Snarøya har en rekke gode spillere som kan avgjøre matcher og Hauger har sett ut som en bedre versjon av seg selv i det siste etter en laber åpning. Hamar Arbeiderblad meldte i avisartikkel etter første match mot oss at Skeid er et lag Hamar bør ta poeng fra. For let’s face it – Skeid har ingenting i Eliteserien å gjøre; Vi har minimalt med eget spill, ingen egen is, ingen yngre rekruttering og en høy gjennomsnittsalder. MEN, er det noe vi har så er det guts, fightervilje og vi hater å tape. Er det dette som skal gjøre at laget må en tur opp i Eliten?

Det er mange kamper igjen, så den som følger med for sjå!

På søndag 26. Januar kl. 10.00 møter Skeid NTNUI – et lag som da har spilt 2 matcher på lørdagen. Det bør være mulig med den innsatsen vi har vist de siste kampene. (Så får vi se hvor mange spillere som får fri fra familieaktiviteter på en ellers fin søndag.) Møt opp og hei gutta frem til en ny seier!

Her er noen bilder…: